Türk Müziğinin Adresi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Müzik Ruhun Gıdasıdır

Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular

» Bahri & Tufan Altas - 17 Full albüm...Türkü & THM
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2024-03-18, 16:15 tarafından sinyor01

» Aşık Meçhuli full Özel Kayıtları
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2024-02-25, 15:03 tarafından mesutca1

» Actual Women Optimal Сasual Dating
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2024-02-13, 02:34 tarafından gorkemcebic

» Altın Sesler - Unutulmayan Şarkılar (3 CD)2008
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-12-31, 19:54 tarafından daysend

» Seyfettin Sucu 41 Full Album...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-12-26, 23:56 tarafından BURAK

» TRT Türk Halk Müziği Arşivi 578 Şarkı - 4 Bölüm...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-12-26, 23:48 tarafından BURAK

» Müzeyyen Senar - 84 Full albüm...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-10-03, 02:15 tarafından xmetinx

» Zeki Müren - 68 Full albüm - Bölüm 1...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-10-02, 02:59 tarafından xmetinx

» Gönül Yazar - 20 Full albüm....
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-09-04, 13:58 tarafından hkkan

» Malatyali Ibrahim - 35 Full album...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-08-03, 15:58 tarafından Recep4

» Asik Mahsuni Serif - 119 Full albüm...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-07-05, 08:17 tarafından Ahmet0

» Ömür Göksel - 45'lik Plaklari & Albümleri...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-07-05, 08:14 tarafından Ahmet0

» Trt Arsiv Serisi 16 - 70 Yillik Özlem - Atatürk - 2008
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-06-21, 11:10 tarafından uyan

» Emrah 40 Full Album...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-06-11, 08:47 tarafından hkkan

» Eski Nostaljik Mp3 ler 1827 adet...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-05-26, 14:49 tarafından meteor

» Ahmet Sezgin Albümleri ve 45'likleri...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-05-23, 21:53 tarafından Ahmet0

» Taş Plak Serisi Odeon Kolleksiyon 10 albüm 2015 THM
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-05-23, 08:53 tarafından Ahmet0

» 1970-1980 Nostalji Pop Anılar 16 Bölüm...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-04-04, 10:23 tarafından meteor

» 60-70-80 li Yillardan Nostaljik Unutulmayan Sarkilar
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-04-01, 08:49 tarafından meteor

» 1970-1980 Nostalji Pop Anılar 16 Bölüm...
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty2023-04-01, 04:29 tarafından meteor

En iyi yollayıcılar

Admin (2695)
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11 
Seheryeli (2223)
Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Captur11 
Mihrimah (421)
Kizilay (112)
mesutca1 (107)
Gülsemin (107)
deliyurek38 (98)
Mehmet ERKAN (79)
Hasret (67)
hayret39 (54)

Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari

Admin
    Admin
    Admin
    Admin

Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari  Empty Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari

Mesaj tarafından Admin 2014-01-18, 02:07

Ozanlar - Uzun Ince Bir Yol - Türk Halk Müzigi Serisi - Odeon Yillari 2007

Halk sairi diye tabir edilen OZANLAR yüzyillardir halkin dili olmuslardir. Yasadiklari toplumun duygu ve düsüncelerini dile getirerek, yol gösterici olan OZANLARIN tarihi, Eski Türk inanislarindaki “SAMAN”a kadar uzanmaktadir.
    Türklerin müslümanligi kabul ederek Anadolu’ya yerlesmeleri yüzyillar sürer. 14-15. yüzyillarda rastladigimiz “asik” sözcügü Türkçe “isik”, Arapça “seven-gönül” anlamina gelir.
    Arastirmaci Fuat Köprülü, Asik ve Asik Edebiyatini söyle tarif eder; “Asik, halk arasinda umumiyetle saz sairlerine verilen bir isimdir. Yine halk arasinda dolasan bir çok menkibeler maddi ve cismani, asktan manevi ve ruhani, ask derecesine yükseldiklerini, saz çalip söylemeyi ve ilahi vasitalarla yani; ya bir mürsidin, pirin yahut Hizir Peygamberin rüyada veya hakikatte tecellisi ile ögrendiklerini anlatir. Asik Edebiyati dedigimiz zaman sadece 16.-20. hatta 17 ile 20. asirlar esnasinda Anadolu’da yetisen eserleri ve edebi ananeleri zamanimiza kadar devam edip gelen Saz Sairlerine mahsus siir tarzini kastetmekteyiz.” demektedir.
    Anadolu’da halk edebiyati ve müziginin önemli bölümünü teskil eden Asiklik gelenegi, geçmisten günümüze kadar uzanan, kültür mirasinin tasiyicisi olmus, birçok konuda insanlarini aydinlatmistir.
    Asiklar, insani, dogayi, aski, tasavvufu ve yasamdan ölüme her seyi anlatir. Bu yüzden, Halk Asigi adini da almislardir.
    Bugünkü Asik edebiyatinda Alevi-Bektasi etkisi agirliktadir. Asiklarin, Bektasi ruh ve edasina sahip olmalarinda etkili unsur, Bektasi felsefesinin dayandigi hosgörüden kaynaklanmaktadir. Türklerin müslüman olmasiyla toplumda baslayan ve güzel sanatlari sinirlayan yaklasimlar “sazi yasaklama, seytan isi görme” Alevi-Bektasi düsüncesiyle bir çikis bulmus ve burada kendisini var etmistir.
    OZANLAR “Uzun ince bir yol...”, çalismasi; Eski Türklere kadar uzanan bir gelenegin, günümüze ulasan örnegidir. Çogunlukla arsivimizde bulunan, Alevi-Bektasi Ozanlarin bir seçkisi niteligindedir.
    1960-1972 yillari arasinda ODEON tarafindan yayinlanan halk müzigi çalismalarinin önemli bir bölümünü olusturan OZANLAR albümü, uzun bir çalisma sonucunda hazirlandi.
    Geçmisten gelecege bir köprü olan ozanlarimizin türküleri Asik Veysel’in dedigi gibi “Uzun ince bir yoldayim, gidiyorum gündüz gece” ile yeni nesillere aktarilmaktadir.
    Degerli Agabeyim Ozan Lütfü Gültekin’in 1972 yilinda Davut Sulari’nin hiç duyulmayan, “Haydar Agababa’ya Agit” kaydini bizlerle paylasmasi Ozanlik geleneginin bir sembolü olarak görüyorum. O yillarda Davut Sulari ile olan bir anisini ve bu albümle ilgili düsüncelerini bizimle paylasti. Sag olsun.
    Rahmetli Davut Sulari gençlik yillarimda; yani 14-15 yaslarindan beri dinleyip takdir ettigim bir ozandir. Kendisini memleketim olan Tunceli’de tanidim; daha sonra, 60’li yillarda Istanbul’da vermis oldugu halk konserlerinde dinledim.
    Aradan yillar geçti, ben gurbete çiktim. Gurbetçilere konserler vermek için Ozanlarimiz da sik sik yurt disina çikiyorlardi.
    Ozanimizin (Davut Sulari) yolu, benim de yasadigim Belçika’ya düsmüstü. Kendisini 1 ay kadar misafir edip, agirladim, birlikte çok güzel anilarimiz oldu.
    Kardesi, Haydar Agbaba’nin Almanya’da trafik kazasi geçirip, vefat ettigini duymustum. Bir aksam kendisine; “Agbaba için agit yakmissinizdir” dedim. “Hayir” dedi, ben tekrar rica ettim, bir süre sessiz kaldi; sonra yani basinda duran sazini aldi ve Haydar Agbaba için dinlediginiz bu agiti (Haydar Agbaba’ya Agit) okudu. Çok duygulanmistim. Aradan 35 yil geçmis olmasina bu agiti her dinledigimde duygulaniyorum. Mekanlari cennet olsun.
    Bu albümde yer alan Ozanlarimizin birkaçi hariç, hepsini tanima firsatim oldu. Birçogunun sazlarini tasidim, hizmet ettim, ne mutlu bana, onlarin dualarini aldigimi hissediyorum.
    Elinizdeki bu albümün mutlaka herkesin arsivinde bulunmasi gerektigine inaniyorum. Çok eski plak sirketi olan ODEON’u ve aylardir bu albümün olusumunda emegi geçen Engin Arslan’i kutluyorum. Lütfü Gültekin”
    Bu çalismada bizlerden desteklerini esirgemeyen; Ozanlarimiza ve aramizda olmayan ozanlarimizin varislerine tesekkür ediyoruz.
    2 Temmuz 1993 Sivas, Madimak Otelinde hayatlarini yitiren ozanlarimiza, aydinlarimiza ve arkadaslarimin anisina...

Engin Arslan
    Agustos 2007

01.Nesimi Çimen / Hak Benim Için
    02.Muhlis Akarsu / Çikarim Daglara Eylerim Seyran
    03.Asik Ali Metin / Kirat Semahi - Gine Katarlandi Askin Kervani
    04.Asik Veysel / Uzun Ince Bir Yoldayim
    05.Haydar Agbaba / Derya Oldu Gözlerim
    06.M.Ali Karababa / Güzel Yaylam
    07.Muharrem Ertas / Leyla Yar
    08.Davut Sulari / Hey Dost
    09.Asik Kemter / Meylimi Vermisim Saçi Leyla`ya
    10.A.Dursun Cevlani / Hak Nasip Eylerse - Ya Ali
    11.Ali Ekber Çiçek / Böyle Ikrar Ilen - Gönül Kalk Gidelim
    12.Mahmut Erdal / Daha Deymemistim 15 Yasima
    13.Haci Tasan / Degirmene Tas Koydum
    14.Hüseyin Çirakman / Yar Askina Nar Askina
    15.Davut Sulari / Haydar Agbaba`ya Agit

Share-Online"dan albümleri nasil indireceksiniz?
    Albüm linkine tiklayin..Acilan Linksave sayfasinda sagdaki tek olan V harfine tiklayin..
    Gelen Share-Online sayfasindan da sol asagidaki >>kostenlos weiter<< yazisina tiklayin.,Bu yazi yok ise...
    Gelen sayfadan sagdaki bosluga gördügünüz rakamlari-harfleri yazin solundaki büyük pembe ok"a tiklayin(>>Captcha überprüfen<<)30 saniye rakamlarin bitmesini bekleyin,Download starten"e tiklayin albümü indirin...
    Albümler arasinda bekleme süresi yoktur..Hizli bir sekilde arka arkaya albümleri indirebilirsiniz..

Sorunsuz bir sekilde albümleri indirmek isterseniz premium üyelik almaniz tavsiye edilir..
    Lütfen Tiklayiniz...
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Share-online...
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    rar sifresi - derya

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Forum Saati 2024-03-29, 02:01